امروز دوشنبه؛ ترکیه: آمریکا جنگنده ندهد، از روسیه می خریم

امروز دوشنبه؛
ترکیه: آمریکا جنگنده ندهد، از روسیه می خریم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه امروز دوشنبه گفت که این کشور در صورت توقف فروش جنگنده‌های «اف -۱۶» (F-۱۶) از سوی آمریکا، می‌تواند جنگنده‌های «سوخ و-۳۵» (Su-۳۵) و «سوخ و-۵۷» (Su-۵۷) از روسیه خریداری کند.

وی در همین رابطه اعلام کرد: اگر فرآیند (خرید و ارتقاء F-۱۶) نتیجه‌ای نداشته باشد، ترکیه بدون جایگزین باقی نخواهد ماند. در صورت لزوم، موضوع (خرید) Su-۳۵ و Su-۵۷ را می‌توان در هر زمان مطرح کرد. صنعت ما برای اطمینان از امنیت مان همه کار خواهد کرد و اگر به چیز اضافی نیاز باشد، همیشه می‌توانیم راهی برای خروج پیدا کنیم.

اظهارات دمیر پس از آن بیان می‌شود که پیشتر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی به موضوع اختلاف میان کشورش و آمریکا بر سر پروژه تولید مشترک جنگنده‌های «اف -۳۵» (F-۳۵) پرداخته بود.

اکنون اردوغان پس از چند ماه کشمکش میان آنکارا و واشنگتن بر سر پروژه تولید مشترک جنگنده‌های اف – ۳۵ که نهایتاً منجر به کنار گذاشته شدن ترکیه از این پروژه مشترک شد، می‌گوید واشنگتن به وی پیشنهاد داده تا از مبلغ پرداختی بابت سرمایه گذاری مشترک در تولید این جنگنده‌ها، برای خرید جنگنده‌های اف – ۱۶ از ایالات متحده استفاده کند.

بر اساس قرارداد اولیه میان دو طرف، قرار بود ایالات متحده بیش از ۱۰۰ فروند جنگنده اف – ۳۵ را بابت سرمایه گذاری ترکیه در پروژه تولید این جنگنده، به آنکارا تحویل دهد که پس از اقدام آنکارا برای خرید سامانه موشکی اس – ۴۰۰ از روسیه، واشنگتن نسبت به کنار گذاشتن آنکارا از این پروژه اقدام کرد.

اردوغان پیشتر در خصوص کنار گذاشته شدن ترکیه از پروژه تولید اف – ۳۵ گفته بود: ما ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کردیم. تکلیف این پول چه می‌شود؟ ما این پول را به سادگی به دست نیاوردیم یا باید جنگنده‌ها را به ما بدهند و یا پولمان را مسترد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.