اخبار روز

ماجرای نظارت ساترا بر سریال‌های خانگی چیست؟ – گندم پرس

 • به گزارش گندم پرس _به نقل از تجارت‌نیوز، محمد هاشمی، جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با مدیران سکوهای دیجیتال شبکه نمایش خانگی با تاکید بر این مطلب تصریح کرد: رئیس‌جمهور به وزیر فرهنگ ماموریت داده‌اند تا نظر همه ذینفعان عرصه صوت و تصویر فراگیر اعم از تولیدکنندگان، هنرمندان، ناشران و مهم‌تر از همه مردم از طریق پایش‌ها و پیمایش‌ها اخذ شود تا به سندی متقن در این زمینه برسیم.

  وی افزود: اگر صوت و تصویر فراگیر را با در نظر گرفتن فناوری‌های روز و با نگرشی آینده‌پژوهانه مدیریت کنیم، بسیاری از چالش‌های این حوزه مرتفع خواهد شد. مهم این است که به تعریفی واحد در تقسیم وظایف برسیم.

  حوزه‌هایی که با وزارت فرهنگ بود، همچنان با این وزارتخانه خواهد ماند

  معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در قرائتی که ما از این قانون داریم همه حوزه‌هایی که پیش از این با وزارت فرهنگ بود، همچنان با این وزارتخانه خواهد ماند و حوزه سریال‌های خانگی ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و پخش زنده را همچنان در حوزه صدا و سیما می‌دانیم. امیدواریم که پیرو دستور رئیس‌جمهور به یک سند تقسیم کار مشخص برسیم. خوشبختانه به سمت نقاط روشن پیش می‌رویم.

  جانشین وزیر فرهنگ تصریح کرد: همان‌طور که پیش‌تر عنوان کردیم، به نظر ما شیوه موفق مدیریت و نظارت در این حوزه شیوه هیئت نظارت بر مطبوعات است. شاید چنین تلقی شود که صفر تا صد نظارت بر مطبوعات با وزارت ارشاد است. اما واقعا ابتکار عمل با هیئت نظارت با مطبوعات است. یک هیئت فراسازمانی و فرادستگاهی و حتی فراقوه ای که از وزارت فرهنگ گرفته تا قوه قضاییه و مقننه و خود اصحاب رسانه در آن نماینده دارند. این شیوه تجربه‌ای مدنی و نظارتی موفق است.

  هاشمی گفت: وزارت فرهنگ ذاتا یک نهاد مقررات‌محور و تنظیم‌گر و ناظر است، اما سازمان صداوسیما یک سازمان عملیاتی است. ما طبق این مصوبه در بخش‌های مختلف یک روال معلوم و مشخصی برای تنظیم‌گری داریم.

  همکاری با ساترا

  جانشین وزیر فرهنگ تاکید کرد: با ساترا جلسات خوبی داریم و تعامل و همکاری مناسبی وجود دارد. اما گاهی اظهاراتی از سوی برخی دستگاه‌ها و رسانه‌های مربوط به صدا و سیما منتشر می‌شود که اذهان عمومی را دچار سردرگمی می‌کند. آن‌چه به این مسئله جهت داد قرائت غیرشفافی بود که از جاهای مختلفی گفته شد.

  وی افزود: ما با صدا و سیما یک هدف مشترک داریم و آن هدف مشترک مسئله محتوا است. البته محتوا نه به معنی قیچی دست گرفتن و سانسورگری. همچنین این امر یکی از اموری است که باید با مرزبانی و صیانت از خطوط قرمز انجام شود. ولی مسئله خطوط سبز مسئله جدی‌تری است که همه در ارگان‌های مرتبط حامی آن هستیم تا رضایت همه مخاطبان و کسانی که در پلتفرم‌ها تولیدکننده هستند جلب شود.

  ماجرای ساترا چیست؟

  اگر می‌خواهید به زبان ساده و در کوتاه‌ترین زمان بدانید ماجرای نظارت ساترا بر سریال‌های خانگی چیست، توصیه می‌کنیم پادکست اقتصادی رادیو تجارت‌نیوز را گوش بدهید. در این پادکست به زبانی ساده و از زوایای مختلف جدال میان پلتفرم‌های پخش خانگی و صداوسیما بررسی شده و از سونامی ممنوع‌الکاری هنرمندان پرده برداشته شده است:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا