منصوریان: شک نکنید اکبریان بهترین قضاوت را می‌کند

منصوریان: شک نکنید اکبریان بهترین قضاوت را می‌کند

به گزارش “ورزش سه” علیرضا منصوریان در کنفرانس مطبوعاتی قبل از جدال با استقلال گفت: به تیم بزرگ استقلال که افتخار قهرمانی در سطح آسیا را یدک می‌کشد، خوشامد می‌گویم و امیدوارم میزبان خوبی برای این تیم باشیم. این بازی برای هر دو تیم بسیار مهم است؛ به‌ خصوص برای صنعت نفت که روند رو به رشدی را طی می‌کند و بازی مقابل پرسپولیس را می‌توانستیم در دقیقه ۹۳ به تساوی بکشانیم، البته صرفنظر از توپی که به تیر دروازه برخورد کرد و وارد دروازه ما شد. تشخیص این توپ برای داور سخت بود و فقط VAR می‌توانست این گل را اعلام کند.

 

وی در ادامه گفت: روند خیلی خوبی مقابل پرسپولیس داشتیم؛ به‌ویژه در ۱۵ دقیقه آخر. ان‌شاءالله این ۱۵ دقیقه را به ۹۰ دقیقه تبدیل کنیم و نهایت بهره را از میزبانی ببریم. غیبت هواداران برای فدراسیون زیبا نیست و اگر می‌خواستند درهای ورزشگاه‌ها را دو هفته به‌صورت آزمایشی باز کنند، این کار را باید برای کل تیم‌ها می‌کردند. نمی‌توانید ورزشگاه آزادی را ملاک آزمایش بگذارید. خیلی دوست داشتم ورزشگاه پُر از هوادار باشد اما بدون هوادار هم پای شعار «یک نفر برای همه، همه برای آبادان» هستیم و برای این شهر می‌جنگیم. خیلی روی جوانان خود حساب کرده‌ایم و امیدواریم جریان بازی را تغییر دهند.

 

سرمربی صنعت نفت آبادان در خصوص شروین بزرگ و عباس بوعذار گفت: تعریف خط حمله، گلزنی است. بزرگ جزو خریدهای باکیفیت ما بود که سال گذشته کمتر بازی می‌کرد اما اعتقاد ویژه‌ای به او دارم. دیدار با استقلال نقطه عطفی برای شروین خواهد بود و او باید تلاش کند تیم ما را به سرمنزل مقصود برساند. عباس بوعذار در تمرین و مسابقه باید فوق‌العاده خوب کار کند. زمانی که او را به فوتبال ایران تحویل دادم، بازیکنی بود که فردای آن روز باید لژیونر می‌شد و در سطح اول آسیا بازی می‌کرد. به بازیکنانم گفتم بوعذار یکی از بهترین بازیکنان خوزستان است و هر کاری بخواهد با توپ انجام می‌دهد. او را با عبدالرضا برزگری – ملقب به حسون – مقایسه می‌کردم. بوعذار در یکی دو سال اخیر افت نامحسوس و عجیبی داشته و به هواداران آبادانی قول می‌دهم او به همان بازیکن قبلی تبدیل شود. ما عباس را برای نیمکت نخریدیم و به این خاطر او را جذب کردیم که بهترین کیفیت را ارائه کند. همیشه هیچ فرقی میان ۲۵ بازیکن من نیست و خیلی معدود نفراتی چون طالب ریکانی متفاوت هستند.

 

وی با بیان اینکه ریکانی کاپیتان صنعت نفت است و باید تلاش دوچندانی داشته باشد، گفت: از طالب و شروین، بیشتر از سایر بازیکنان توقع دارم. عقب زمین را هم به محمد طیبی می‌سپارم که دنیایی از تجربه است و به موقع به صنعت نفت آمد. مقابل استقلال تیم متفاوتی نسبت به بازی با پرسپولیس و گل‌گهر می‌بینید. مقابل گل‌گهر باید گل می‌زدیم و از دست‌مان در رفت. تیم قلعه‌نویی بسیار خوب بازی می‌کند و این را مقابل استقلال و پرسپولیس نشان داد. بوعذار اگر به زمین برود، باید بهترین کیفیت را داشته باشد و از بزرگ توقع دارم همراه با ریکانی، تیم را آهسته از پُل رد کنند.

سرمربی صنعت نفت در مورد اعتراض باشگاه استقلال به انتخاب محمدرضا اکبریان به‌عنوان داور این مسابقه گفت: سال گذشته یکی دو بار اعتراض شدیدی به داوری داشتم و در عین بی‌رحمی و نامردی، چهار جلسه محروم شدم. برای افرادی که محروم می‌شوند، ۱۰ روز فرصت اعتراض در نظر می‌گیرند که این اتفاق برای من رخ نداد. آن داور محروم نشد و بازی هفته بعد را هم قضاوت کرد. اعتراض ما به داور فقط به او آسیب روحی می‌زند. من همراه با استقلال در زمان قضاوت اکبریان و سایر داوران پیروز شدم، مساوی کردم و شکست خوردم.‌ همانطور که ما مربیان دوست داریم بهترین کیفیت را برای هواداران و بازیکنان ارائه کنیم، داوران هم می‌خواهند بهترین عملکرد را داشته باشند. تمام نهادهای نظارتی فوتبال روی داوران تمرکز دارند و خودشان هم می‌خواهند یک پله بالاتر باشند. دربی نهایت فوتبال ماست و داوران می‌خواهند به آن برسند. آنها آبروی خود را بیشتر از هر چیزی دوست دارند و اکبریان بهترین قضاوت را خواهد داشت. او هم مانند ما تحت فشار است و با هر نتیجه‌ای اعتراض نمی‌کنیم. از همین قبل از بازی آن را می‌گویم چرا که داور هم مثل ما تحت فشار است تا زمانی که انسان داوری می‌کند اشتباهات سهوی در داوری وجود دارد. حالا می‌گویند VAR می‌خواهد بیاید اما من فکر می‌کنم تا یکی دو سال دیگر نمی‌آید با این روشی که هست چون بودجه باشگاه‌ها و امکانات ورزشگاه‌ها این اجازه را نمی‌دهد. اما اگر VAR بیاید تیم‌هایی مثل ما بیشتر سود می‌کنند زیرا سوت ها ۵۰-۵۰ را به سود ما خواهد بود. امثال تیم‌هایی مثل ما ،نفت مسجدسلیمان، هوادار و پدیده از وجود VAR سود خواهند کرد. مائیم وقتی که یک ضربه می‌زنم فشار جمعیت ضربه را از ذهن داور جدا می‌کند. مائیم که اگر وقتی در محوطه جریمه خطایی شود خطا اشتباهاً به پشت محوطه جریمه نمی‌آید.

 

منصوریان ادامه داد: VAR برای ما از واجبات است. تیم‌ها اگر می‌خواهند VAR بیاید باید هر کدام ۳۰ میلیارد تومان بدهند. واقعاً ما اولین تیمی هستیم که دوست داریم VAR بیاید اما تمرکز من و گروهم کامل بر روی تیم‌ خودمان است و با ایمان کامل به زمین می‌رویم می‌دانیم حتی اگر اکبریان فردا اشتباه کند اشتباه عمدی نیست، اشتباه سهوی است و اتفاق می‌افتد.

 

وی در مورد اینکه در جام جهانی ۱۹۶۶ هم انگلیس با یک ضربه اشتباه قهرمان شد و اینکه خطای پنالتی پرسپولیس خیلی هم پنالتی نبود و فقط داور نباید به ترابی کارت زرد می‌داد، گفت: در مورد داوری آقای مؤمنی دربازی با پرسپولیس که ما بازنده شدیم باید بگویم او بهترین داوری را کرد حتی اگر داوران چهارم و پنجم هم پشت دروازه‌ها بودند آنقدر سرعت توپ عبدی زیاد بود که قابل تشخیص نبود. خودم هم نگاه کردم یک لحظه توپ به زمین خورد و بیرون آمد. این اصلاً به اشتباه داوری برنمی‌گردد باید VAR باشد. داور حتی اگر چشم تلسکوپی هم داشته باشد نمی‌تواند این توپ را تشخیص دهد حتی اگر داور پشت دروازه هم بود باز ما به یک اجماعی نمی‌رسیدیم. در مورد کارشناسان داوری باید بگویم وقتی یک بازی لیگ برتری انجام می‌شود ۳-۴ داور در فوتبال برتر، چند کارشناس در شب‌های فوتبالی و پنج کارشناس داوری زبده هم در جاهای دیگر نظر کارشناسی می‌دهند. کارشناسان داوری برای آن برنامه‌ها نظر می‌دهند. در بازی ما با تراکتورسازی کاری که اخباری روی بازیکن ما انجام داد صددرصد پنالتی بود.

 

سرمربی صنعت نفت گفت: اگر در دقیقه ۸۲ بتوانید در تبریز گل مساوی را به تراکتور بزنید شما بر بازی سوار می‌شوید بعد از آن ضربه ما یک حمله کردیم که روی ضد حمله گل خوردیم که اعتراضی هم نکردیم. اگر VAR بود بله ما سود می‌کردیم چون داور آن صحنه را می‌دید. تازه یک صحنه دیگر هم موضوع پنالتی بود که آقای رودنیل آمد و گفت آن صحنه صددرصد هند است. روی صحنه ترابی هم کارشناسان گفتند پنالتی و برخی هم گفتند پنالتی نبوده، باز هم آن تشخیص داور است. صحبت‌های فغانی را من در هفته گذشته و دفعات قبل شنیدم که نکته جالبی داشت؛ گفت من داوری‌ام را انجام می‌دهم برای من مهم نیست که کارشناس داوری چه می‌گوید برای من مهم این است که ناظر داوری چه عددی را برای من کارشناسی می‌‌کند. یعنی این داور آنقدر به خودش مسلط است که هر نوع کارشناسی برایش بکنیم این نگاه ما از پشت عینک خودمان است. من با افشین پیروانی هم زندگی کرده‌ام دوست خوب من است لازم نبود این همه هجمه باشد ولی شاید استقلال و پرسپولیس فضای دیگری را می‌طلبد.

وی در مورد اشتباه فدراسیون فوتبال در مورد وثیقه دو بازیکن استقلال گفت: تیمی مثل صنعت نفت شرایط مالی ندارد که وجه التزام ارائه کند. کل مبلغ قرارداد بازیکنان ما از ۱۰ فوتبالیست تاپ که خوب پول گرفته‌اند برای قرارداد سه ساله از هر کدام‌شان ۱۵ میلیارد تومان کمتر است. وقتی به ما می‌گویند وجه التزام بگذارید رک و راست به فدراسیون می‌گوییم نداریم؛ وگرنه دوست داشتیم یک قسمت از زمین را با بازیکن خارجی پر کنیم هرچند به نظرم اکنون بازیکنان‌مان تاپ شده‌اند. اما اگر قرار است بازیکن خارجی چند هفته بدون وجه التزام بازی کند خوب این اجازه را به نفت آبادان می‌دادید ۲-۳ بازیکن سیاهپوست ما می‌آوردیم پنج هفته از آنها استفاده می‌کردیم قرارداد پنج هفته‌ای با آنها می‌بستیم به نظر من استقلالی‌ها درست می‌گویند؛ اگر اشتباه بوده از روز اول نمی‌گذاشتند این بازیکنان خارجی بازی کنند. اگر اشتباه نبوده که چرا دو ساعت مانده به بازی به آنها گفتند بازی نکنند جلسه هماهنگی شب قبل از بازی است. شب قبل به ناظر بازی بگویید که این دو بازیکن خارجی نمی‌توانند بازی کنند نه اینکه دو ساعت قبل  از بازی بگویید نمی‌توانند بازی کنند که این مسئله جای ابهام دارد. اگر وجه التزام قرار داده شده کجاست وجه التزام سندش را رو کنید. یکسری ایرادها بوده که از مجموعه اجرایی بوده که به تیم‌هایی کم هزینه مثل ما و نفت مسجدسلیمان لطمه می‌زند.

 

منصوریان با اشاره به هجمه به داوران گفت: نباید به داوران هجمه‌ای وارد شود من خودم را مثال می‌زنم. اگر بگویم چهار داور نباید برای تیم ما داوری کند پس چه کسی باید داوری کند. تعداد داوران ما زیاد نیست. پوست‌اندازی داوران ما کم کم کامل می‌شود ایرادهای بازی را باید سهوی دید نباید داوران را زیر فشار فضای مجازی قرار داد من به فضای مجازی اصلاً اعتقاد ندارم فضای واقعی مهم است که شما جلوی من نشسته‌اید فضای مجازی چون هنوز در آن بیماری وجود دارد فضایی برای متر و مقیاس نیست. در مجموع فکر می‌کنم اکبریان فردا بهترین داوری‌اش را انجام خواهد داد. 

 

وی در مورد مصدومان تیمش عنوان کرد: محمود مطلق‌زاده که به او می‌گویم تانک چیفتن؛ برگشته‌ است. نمی‌دانم چه کسی توانسته او را مصدوم کند. او وقتی به چیزی می‌خورد رد می‌کند. مثل تانک چیفتن انگلیسی که از هر چیزی رد می‌شود. اهل شاخه به تمرین برگشته است. جعفری به شرایط رسیده اگر تیم پزشکی به این نتیجه برسد که می‌تواند به ما کمک کند روی نیمکت خواهد بود. حسن بیت سعید هنوز از مصدومیت رها نشده است. ساکی در یکی از تمرین‌های‌مان مهره کمرش آسیب خورده است. جیبره هم دستش شکسته است. برای من جای احترام دارد که با همین یک دستش تمام کارهای بدنی‌اش را انجام می‌دهد. 

 

سرمربی صنعت نفت در پایان گفت: جیبره سلامتی‌اش را به دست بیاورد نقطه امید ما است و فضای جدیدی از جیبره خواهید دید. در بازی با نساجی می‌خواستم او را در ترکیب اصلی بگذارم در جلسه فنی این را به او گفتم. اما یک کار آ‌ماتور کرد و دستش آسیب دید. او زیاد به جابه‌جایی اسباب خانه اهمیت می‌دهد و دستش زیر مبل خانه ماند و شکست. به لحاظ حرفه‌ای کار بچه‌گانه و آماتوری کرد. به بازیکنان گفتم بازیکنی خارج از فوتبال مصدوم شود جریمه بسیار سنگینی برایش در نظر می‌گیرم. چون باشگاه ما باشگاهی نیست که ۲۰ بازیکن روی نیمکتش داشته باشد.  ما جوانان خوبی داریم. وقتی بازیکن با تجربه از دست می‌دهیم باید زمان بگیریم تا بازیکن با تجربه برگردد. ان‌شاءالله فکر کنم با اینکه فردا خیلی از بازیکنان‌مان را نداریم اما بنزین سبزمان خیلی من را امیدوار کرده است. فردا یک بازی بسیار زیبا و پرفشار از طرف تیم ما خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *